Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie

HISTORIA 

Dolina Miłosiedzia leży około kilometr na południowy zachód od Jasnej Góry. Tak nazwane zostało miejsce założone przez palotyów niedługo po II wojnie światowej, w którym szczególnie cześć oddaje się Bożemu Miłosierdziu. Gdy pallotyni osiedli na terenie nieczynnej cegielni na zboczu jasnogórskiego wzgórza w 1947 r. zbudowali tu dom zakonny i niewielki kościół. Świątynia pw. Miłosierdzia Bożego    (ul. Augustyna Kordeckiego 49) została konsekrowana w 1949 r., przez biskupa Teodora Kubinę, który powiedział wówczas: ,,To miejsce niech służy Miłosierdziu Bożemu w cieniu Jasnogórskiej Pani". I faktycznie kult Bożego Miłosierdzia przyciąga tu coraz więcej pielgrzymów, którzy idą pokłonić sie Czarnej Madonnie. Erygowana w 1960 r. parafia Miłosierdzia Bożego była jedną z pierwszych pod tym wezwaniem.

Dziś jest to Archidiecezjalne Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na mocy dekretu ogłoszonego przez metropolitę częstochowskiego Stanisława Nowaka w 1992 r. W ołtarzu głównym świątyni widnieje obraz Miłosierdzia Bożego, namalowanego przez Adolfa Hyłę, twórcę najpopularniejszego wizerunku Jezu ufam Tobie- z krakowskich Łagiewnik. Przy obrazie wiszą liczne wota świadczące o łaskach spływających na wiernych w Doline Miłosierdzia. Codziennie o godz. 15,00 odmawiana tu jest Koronka do Bożego Miłosierdzia. W 1994 r. została poświęcona kaplica polowa, w której umieszczono odlaną  w brązie figurę Jezusa Miłosiernego. Rzeźba pochodzi z Meksyku, stanowi dar Kościoła meksykańskiego dla częstochowskiego Sanktuarium Miłosiedzia Bożego. Poświęcenia kaplicy dokonali prymas Józef Glemp i meksykański biskup Hernandez.

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego w 1996 r. biskup Antoni Długosz ofiarował sanktuarium przywiezione z Ziemi Świętej relikwie Drzewa Krzyża Świętego. W Dolinie Miłosierdzia od kilkunastu lat budowany jest nowy, większy kościół. Trwają prace nad wykończeniem jego wnętrza, które zaprojektował słoweński jezuita ks. Marco Rupnik (do jego najbardziej znanych dzieł należą: kaplica Redemptoris Mater w Pałacu Apostolskim w Watykanie, mozaiki w sanktuarium w Fatimie i Lourdes, krypta św. o. Pio w San Giovanni Rotondo).