Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ FATIMSKIEJ
,,Polska Fatima", jak bywa nazwane sanktuarium na Krzeptówkach, stanowi najsłynniejszy ośrodek kultu fatimskiego w Polsce, a powstało jako votum za ocalenie życia Jana Pawła II z zamachu 13 maja 1981 r. Decyzję o budowie tej świątyni podjęto kilka chwil po tym, gdy do zgromadzonych na nabożeństwie w kaplicy dotarła informacja o zamachu w Rzymie. Wierni pod przewodnictwem ks. Mirosława Drozdka ślubowali:, Jeżeli Ty Matko Boża Fatimska, uratujesz życie zagrożone Jana Pawła II, wybudujemy Ci kosciół jako pomnik wdzięczności za to ocalenie".Orędzie fatimskie było głoszone z Krzeptówek już w latach 50. XX w. Działo się tak za sprawą pallotynów, którzy propagowali kult Matki Bożej Fatimskiej od czasu, gdy Episkopat Polski dokonał aktu zawierzenia narodu Niepokalanemu Sercu Maryi w 1946 r.
Na początku lat 50. zakonnicy wybudowali na Krzeptówkach kaplicę, w której modlono się przed obrazem przedstawiającym objawienia Matki Bożej trzem portugalskim pastuszkom. W 1961 r. biskup Leirii ofiarował figurę Matki Bożej Fatimskiej prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu z intencją, by w Fatimska Pani nawiedzała kraj, w którym władze mocnonastawały na wiarę katolicką. Figura staraniem ks. Stanisława Czapli trafiła na Krzeptówki i tu została poświęcona przez biskupa Karola Wojtyłę 11 października 1961 r,
Potem rozpoczęła peregrynacje po Polsce. Trwała ona 27 lat, a głoszone w jej trakcie przez pallotynów kazania rozpowszechniły orędzie fatimskie. Figura została koronowana w Rzymie przez papieża Jana Pawła II w 1987 r. W tym też roku rozpoczęła sie budowa sanktuarium na Krzeptówkach. Kamienie węgielne pochodziły z grobu św. Piotra i z miejsca objawień w Fatimie,w fudamenty wmurowano zdjecie Ojca Świętego i ofiarowany przez niego różaniec, a pod każdą cegłę na fundamentach kładziono Cudowny Medalik. Jan Paweł II konsekrował świątynię 7 czerwca 1997 r. podczas VI pielgrzymki do Ojczyzny. Kościół, ofiarnie wznoszony przez górali pod przewodem ks. Mirosława Drozdka zachwyca pełnym kunsztu, czerpiacymze sztuki podhalańskiej wystrojem.
Cudowna figura Matki Bożej Fatimskiej znajduje się w kaplicy Niepokalanego Serca Maryi, gdzie w ołtarzu widnieje ten sam obraz, przed którym modlono sie tu już w 1950 r.
Do sanktuarium prowadzi Brama Zawierzenia ze słynnym zawołaniem Jana Pawła II ,,Totus Tuus" . Ogrodzenie okalające świątynię przypomina wielki różaniec. Na tyłach znajduje się park, do którego przeniesiono ołtarz z Mszy św. odprawionej przez Ojca Świętego 6 czerwca 1997 r. pod Wielką Krokwią. Są tu też maryjne wizerunki, do których Jan Paweł II żywił szczególne przywiązanie: Matki Bożej Kalwaryjskiej, Ludźmierskiej, z Wadowic, a także z meksykańskiego Gudalupe. W 2005 r. postawiono kapliczkę upamiętniającą dzień śmierci Jana Pawła II. Oprócz Piety jej najważniejszy element stanowi replika płyty nagrobnej Ojca Świętego z Grot Watykańskich.
Wśród relikwi, które znajdują się w sanktuarium, do najcenniejszych zalicza się cząstkę krzyża, na którym umarł Zbawiciel, relikwie św. Ludwika Grignion de Montfort- duchownego przewodnika Jana Pawła II na scieżce umiłowania Maryi, a także relikwie kanonizowanego papiaża- Polaka. O jego wizycie na Krzeptówkach w 1997 r. przypomina specjalnie na tę okazję przygotowany papieski tron.
Wyjątkowo uroczyście kultywuje sie tu nabożeństwo fatimskie odprawiane w każdą pierwszą sobote miesiąca. Od maja do października 13 dnia miesiąca o godz. 18,30 zaczyna sie Czuwanie Fatimskie, a w kolejną niedzielę Msza św. o godz. 10,00 połączona jest procesją różańcową.
Codziennie o godz. 12.00, poza niedzielami i świętami, sprawowana jest Msza św. w intencji Ojca Świętego i Koścoła powszechnego.
GŁÓWNE UROCZYSTOŚCI
odpust w rocznicę objawień w Fatimie
- 13 maja
odpust w uroczystość Wniebowzięcia NMP
- 15 sierpnia
odpust w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
- 8 grudnia
os. Krzeptówki 14 tel 18 2016 64 20
www.smbf.pl, kustosz @smbf.pl